SPL pentu- ja Apua arkeen kurssit 2019

SPL:n Koulutukseen ja kokeisiin liittyvät aiheet

SPL pentu- ja Apua arkeen kurssit 2019

ViestiKirjoittaja Anu Manninen » 05 Helmi 2019 13:18

SPL KOULUTTAA
PERINTEINEN PENTUKURSSI sekä APUA ARKEEN -KURSSI starttaavat toukokuussa yhteistyössä alla
mainittujen alaosastojen kanssa!

Pentukurssi on suunnattu kaikille 8 vko - 12 kk ikäisille pennuille ja kurssilla keskitytään muun
muassa yhteistyöhön ja keskittymiseen omistajan kanssa, rajojen opetteluun ja leikkimiseen. Lisäksi
opetellaan istumaan, menemään maahan sekä tulemaan luokse.

Apua arkeen –kurssi on suunnattu yli vuotiaille koirille ja siellä keskitytään muun muassa
hihnakäyttäytymiseen, rajojen opetteluun, keskittymiseen ja yhteistyöhön. Kurssilla pureudutaan jo
syntyneisiin ongelmiin ja lähdetään opettamaan uusia toimintamalleja, jotta elämä arjessa olisi
helppoa.

Molemmat kurssit sisältävät yhden teoriaillan ja kolme käytännön harjoituskertaa. Teoriaillassa
käsitellään muun muassa koiran oppimista, ominaisuuksia ja niiden hyödyntämistä, vahvisteiden
käyttöä ja oikea-aikaisuutta sekä miten hyvä suhde koiran kanssa syntyy ja miten sitä ylläpidetään.

Osallistumismaksut:
50€/koira/kurssi, 10€/kuunteluoppilas, SPL-kasvattajille kuuntelupaikka ilmainen!!
Maksutiedot saat ilmoittautuessasi alaosastoista.

Kursseille ilmoittaudutaan etukäteen. Aloitus ti 7.5. ja muut kerrat sovitaan yhdessä kurssin alkaessa,
jos ei alla muuta mainita.

Ota rohkeasti yhteyttä ja lähde mukaan!

Jos kursseista on jotain kysyttävää, laita allaoleviin s.posteihin postia.

Pentu-  ja apua arkeen-kurssit:

SPL Etelä-Uusimaa: Tuula Baggström spletela@gmail.com
SPL Forssa: Heli Leinonen heli.a.leinonen@gmail.com
SPL Helsinki: Anu Manninen  spl.helsinki@gmail.com
SPL Imatra: Marjaana Vihervuori Marjaana.vihervuori@gmail.com  (pentu kurssi toukokuussa ja
Arki-kurssi elokuussa.)
SPL-KantaHäme: Maarit Kihlamo splkantahame@gmail.com
SPL Keski-Suomi: Jaana Hänninen jaanahnninen658@gmail.com
SPL Lapinlahti: Marjo Partanen spl.lapinlahti@gmail.com
Spl-Länsi-uusimaa: Satu Lindholm  lindholm.satu@gmail.com
SPL Oulu: Heidi Koponen  heidi.koponen@gmail.com
Spl-Pori: Pentukurssi  Janina Vesala janina.vesala@gmail.com  ja Arkitottis Petri Mäntynen
ainonvaljastupa@suomi24.fi
SPL Rovaniemi: Janna Kellokumpu janna@splrovaniemi.fi Aloitus ja muut kerrat sovitaan
lumitilanteen mukaan
SPL Röykkä: Taina Nyholm  taina.nyholm@gmail.com
SPL Savo-Karjala: Eeva-Marja Piitulainen eevamarjapiitulainen@gmail.com (Varkaus)
SPL Seinäjoki: Juha Latvala juha.latvala@posti.com
Spl Varsinais-Suomi:  Jonna Saarni jonna.loco@gmail.com
Spl-Wasa: Markus Thölix,  markus.tholix@gmail.com


Yksittäiset kurssit:

SPL Kotka: pentukurssi riikka.byckling@gmail.com
SPL-Saimaa: Apua-arkeen kurssi laaksolehto@hotmail.com
SPL-SataHäme: Apua-arkeen kurssi heidi.jauni@gmail.com

Yhteistyöterveisin:
Koulutusohjaajatoimikunta, SPL-koulutusohjaajat, SPL-kasvattajat, yllä mainitut alaosastot
Viimeksi muokannut Anu Manninen päivämäärä 08 Maalis 2019 7:56, muokattu yhteensä 3 kertaa
Anu Manninen
 
Viestit: 264
Liittynyt: 04 Joulu 2007 0:24
Paikkakunta: Siuntio

Re: SPL pentu- ja Apua arkeen kurssit 2019

ViestiKirjoittaja Anu Manninen » 03 Maalis 2019 10:42

Lisätty mukaan myöskin Spl Seinäjoki
Anu Manninen
 
Viestit: 264
Liittynyt: 04 Joulu 2007 0:24
Paikkakunta: Siuntio

Re: SPL pentu- ja Apua arkeen kurssit 2019

ViestiKirjoittaja Anu Manninen » 08 Maalis 2019 7:59

Spl Lapinlahti lisätty
Anu Manninen
 
Viestit: 264
Liittynyt: 04 Joulu 2007 0:24
Paikkakunta: Siuntio


Paluu Koulutus